NER Regatta

Northeast Region Sea Scout Sailing Regatta

US Coast Guard Academy, New London, CT - 28-30 June 2002

Ship 25 thanks Barbara Curtis for permission to use her photos below marked *

IMG_0769.JPG (331397 bytes)  Jacob's Rock, site of the United States Coast Guard Academy's sailing center, and home of the Northeast Region Sea Scout Sailing Regatta. *

IMG_0751.JPG (344862 bytes)  Our Northeast Region Sea Scout flag flies proudly in the morning breeze. *

IMG_0752.JPG (214696 bytes)  Old Glory atop the flag pole. *

IM000214.jpg (479162 bytes)  Nancy, Leah's mom, helped out again this year with the computer scoring of the event.

IMG_0739.JPG (345734 bytes)  The Skipper got to play, too - he drove one of the two RHIB's (Rigid Hull Inflatable Boats) that acted as safety vessels for the Regatta.  He showed you can do amazing things in a small, lightweight boat that has a 75 horsepower engine on the stern.  Sailboat or power boat, Skip always says, "It's GREAT to be at sea again!" *

IM000216.jpg (485281 bytes)  Some Massachusetts Sea Scouts were lucky enough to be able to sail to Regatta in this absolutely gorgeous sloop loaned to them by a friend of their ship.  

IMG_0737.JPG (262425 bytes)  Leah (crew) and Adam (Skipper) practice their maneuvers for the upcoming race. *

IM000218.jpg (442743 bytes)  Tim and Isaiah work on their maneuvers, too.

IM000219.jpg (435603 bytes)  Adam and Leah under way.

IM000221.jpg (449244 bytes)  Adam and Leah hike out as the breeze freshens.

IM000222.jpg (532053 bytes)  The Regatta fleet underway for a race.

IM000223.jpg (471509 bytes)  Skipper zoomed up the Thames in his RHIB during a break in the action to photograph the USS NAUTILUS at her pier.

IM000232.jpg (395884 bytes)  The Coast Guard Academy Association's Stonington Lodge was our "home"  for the two nights we were at the Regatta.  It's a lovely place, and we are deeply appreciative of being allowed to use it.

IMG_0794.JPG (271311 bytes)  The ultimate-ultimate Frisbee game occupied the troops until well after sundown. *

IM000231.jpg (580814 bytes)  Commodore Johnson helps his daughter, Cristyn, celebrate her 18th birthday at Stonington Lodge with a "can of worms."

IMG_0774.JPG (354102 bytes)  Isaiah and the Skipper (cleverly disguised as a boiled lobster) select the digital photos for inclusion on this web page. *

IM000235.jpg (450036 bytes)  The second day was a bit breezier than the first day, as these two Sea Scouts found out.

IM000236.jpg (502587 bytes)  It sounds simple, "Just stand on the centerboard and the boat will pop right back up!"  Sure, if you weight more than 98 pounds.

IM000237.jpg (472731 bytes)  "Okay, I'm pulling for all I'm worth - now what?"

IM000238.jpg (455613 bytes)  The guys decide to lend a hand.

IM000239.jpg (500568 bytes)  This should be easy.

IM000240.jpg (494012 bytes)  Garth and the Coast Guard come to the rescue.

IM000241.jpg (471621 bytes)  "Okay, let's try this one more time."

IM000242.jpg (453349 bytes)  Meanwhile, one of the 361 boats goes over, and Tim and Tim2 work to right her.

IM000243.jpg (425246 bytes)  Tim tries to help Tim2 upon onto the hull to get a little more leverage.

IM000244.jpg (438911 bytes)  Up she comes - the boys make it look easy.

IM000245.jpg (622332 bytes)  The trophies await the presentation ceremony.

IM000247.jpg (190011 bytes)  Northeast Region Sea Scout Commodore Bruce Johnson tells us about the upcoming National Sea Scout Sailing Championships in Chicago.

IM000248.jpg (172694 bytes)  The two girls who capsized (it was only their second day of sailing) received the "spirit" award from Garth Wells.

IM000253.jpg (490267 bytes)  Adam and Leah await the announcement of the top eight team finishes.

IM000258.jpg (479553 bytes)  The top eight teams (see names and ships below) advance to the National Sea Scout Sailing Championships in August in Chicago.  Ship 25 is intensely proud of Adam and Leah from our ship placing 7th overall.  Not bad for a couple of corn-belt farmers.

IM000255.jpg (421796 bytes)  The top five teams (see names and ships below) also got to take home some nice trophies.

IM000262.jpg (82246 bytes)  After the Regatta concluded, we all piled into the Ark and headed over to Groton, CT to tour the Submarine Force Atlantic Museum and go onboard the USS NAUTILUS, SSN 571, the world's first nuclear-powered submarine.

IM000260.jpg (370894 bytes)  The Storekeeper and the Boatswain decide the submarine force is the way to go.  Gangway!  Regular Navy!

I am pleased to report the results of the Northeast Region Sea Scout Sailing Championships, held this past weekend at the U.S. Coast Guard Academy in New London, Connecticut.  The event was held at the Academy’s sailing center (known at the Academy as “Jacob’s Rock”), a fabulous location and facility on the Thames River.  The weekend began with a racing clinic put on by the Coast Guard’s world famous racing staff.

The results of the event were as follows:

Place & Ship                                                Team

1     Admiral H.O. Dunn (1), Westerly RI         Jeff Michael & Joe Santos

2     Vigilant (441), East Elmhurst NY               Ray Drollinger, III & Rachel Drollinger

3     Sea Devil (1009), Bowie MD                    John Curtis & Galen Curtis

4     Nobska (40), Falmouth MA                      Josh Smolowitz & Jesse Swain

5     Columbia Ranger (361), Columbia MD       Andy Gross & Greg Marmon

6     Sea Devil (1009), Bowie MD                    Cale Jurin & Kate Reynolds

7     Yorkshire (25), York PA                           Adam Blackford & Leah Snyder

8     Dragonlady (1942), Alexandria VA             Keith Gleason & Tim Lundin

There were 17 competiting teams from six states (MA, RI, NY, PA, MD, VA).  Garth Wells (event chair) and the Coast Guard Academy Sailing Team staff did a great job putting on the event.

On to Chicago and the Koch Cup!  Good luck to all.

/s/ Bruce Johnson

Commodore, Sea Scouts

Northeast Region, BSA

 


Northeast Region Sea Scout Sailing 
USCGA and Northeast Region, BSA
June 28-30, 2002

11:07 AM 7-2-02

REGATTA HIGHLIGHTS:
The Northeast Region Sea Scout Sailing Championships were sailed June 29 & 30, 2002 with a practice session on June 28, 2002. The scouts sailed in FJs provided by the US Coast Guard Academy. The event was held at the USCGA Sailing Center "Jacob's Rock" along the Thames River. Seventeen boats were competing for the NE Region's 8 berths in the William I. Koch Sea Scout Cup to be held August 4-10, 2002 at Columbia Yacht Club in Chicago.


The winds were light and steady through the morning of the 29th. After a lunch break the winds increased slightly, however; became very shifty and oscillated through 30 degrees nearly every race. Sunday brought cooler temperatures and steady moderate winds of 8-11kts out of the SE. The scouts sailed on Modified Triangles and Triangle-leeward courses. Ten (10) races were completed Saturday and 8 on Sunday. Only 3 protests were filed.


A division = 18 Races TOTAL

1. Ship 1-A 35 Jeff Michael & Joe Santos
2. Ship 441-A 59 Ray Drollinger III & Rachel Drollinger
3. Ship 1009-A 74 John Curtis & Galen Curtis
4. Ship 40-A 99 Josh Smolowitz & Jesse Swain
5. Ship 361-A 107 Andy Gross & Greg Marmon
6. Ship 1009-B 128 Cale Jurin & Kate Reynolds
7. Ship 25-A 131 Adam Blackford & Leah Snyder
8. Ship 1942-B 135 Keith Gleason & Tim Lundin
9. Ship 1942-A 143 Steve Braunlich & Katie Ownby
10. Ship 40-C 154 Spencer Johnson & John Christinan
11. Ship 441-B 166 Matthew Drollinger & Dan Hero
12. Ship 40-B 217 Jonathon Stephenson & Ken Heisler
13. Ship 361-B 237 Tim Mathews & Tim Correll
14. Ship 361-C 240 Charlie Spedden & Chris Wall
15. Ship 495-B 269 Emily Iwuc & Aja Delgaudio
16. Ship 495-A 303 Sheri Skorupa & Lisa Hynes
17. Ship 25-B 313 Tim Klinedinst & Isaiah Landis

Race #
 
Final Standing
Ship #/Place Finish
Cumulative Points (lower score = better score)

Race #    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
1
SHIP 1-A 1 1 2 1 2 3 1 1 1 1 2 3 1 1 1 1 1 11
2 4 5 7 10 11 12 13 14 16 19 20 21 22 23 24 35

2
SHIP 441-A 6 2 5 5 1 1 3 4 2 2 3 2 4 5 7 3 3 1
8 13 18 19 20 23 27 29 31 34 36 40 45 52 55 58 59

3
SHIP 1009-A 3 3 4 3 3 5 2 3 6 4 5 1 2 4 2 10 2 12
6 10 13 16 21 23 26 32 36 41 42 44 48 50 60 62 74

4
Ship 40-A 5 4 1 2 12 4 8 7 7 9 4 8 7 2 6 2 6 5
9 10 12 24 28 36 43 50 59 63 71 78 80 86 88 94 99

5
Ship 361-A 2 9 6 7 8 2 5 2 9 11 7 6 10 8 4 5 4 2
11 17 24 32 34 39 41 50 61 68 74 84 92 96 101 105 107

6
SHIP 1009-B 12 12 12 10 5 10 4 8 5 3 1 4 5 7 9 4 13 4
24 36 46 51 61 65 73 78 81 82 86 91 98 107 111 124 128

7
Ship 25-A: 11 5   10 9   9   7  12 5   4   6  8   9    6    3    3     8   9     7
                    16 26 35 44 51 63 68 72 78 86 95 101 104 107 115 124 131

8
SHIP 1942-B 7 11 11 6 4 9 6 6 3 7 9 11 3 13 5 11 7 6
18 29 35 39 48 54 60 63 70 79 90 93 106 111 122 129 135

9
SHIP 1942-A 9 6 7 8 10 6 7 11 11 5 6 12 12 6 8 6 5 8
15 22 30 40 46 53 64 75 80 86 98 110 116 124 130 135 143

10
Ship 40-C 8 7 3 4 7 14 10 9 10 10 12 10 9 10 11 9 8 3
15 18 22 29 43 53 62 72 82 94 104 113 123 134 143 151 154

11
SHIP 441-B 4 10 8 11 6 11 11 10 8 8 10 5 8 12 10 13 12 9
14 22 33 39 50 61 71 79 87 97 102 110 122 132 145 157 166

12
Ship 40-B 10 8 9 13 13 12 9 12 14 12 13 15 13 15 12 12 11 14
18 27 40 53 65 74 86 100 112 125 140 153 168 180 192 203 217

13
Ship 361-B 14 14 13 14 15 8 13 13 13 13 11 13 14 14 14 14 14 13
28 41 55 70 78 91 104 117 130 141 154 168 182 196 210 224 237

14
SHIP 361-C DNF 15 16 15 16 13 14 15 DNS DNS 15 7 11 9 13 7 10 10
33 49 64 80 93 107 122 140 158 173 180 191 200 213 220 230 240

15
SHIP 495-B 16 16 17 16 11 15 DNF 14 12 14 14 14 15 11 15 15 DNS DNF
32 49 65 76 91 109 123 135 149 163 177 192 203 218 233 251 269

16
SHIP 495-A 15 13 15 12 14 DNF DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
28 43 55 69 87 105 123 141 159 177 195 213 231 249 267 285 303

17
Ship 25-B: 13 DNF 14 17 17 DNF DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
                    31    45 6279 97    115 133  151  169  187  205  223  241 259  277  295  313


WINNING TEAM : SHIP 1-A 

 

 
FastCounter by bCentral

Home Up MD Maritime Fest Wills-Kain Eagle Canoe Race D.C. Visit Bo'sun's Project Chris's Eagle Eagle Dinner Nygard Regatta Eco-Challenge Program Launch Chesapeake Regatta Windrose Arrives Willit Work Party NER Regatta Admission Ceremony MS Bike Tour ScoutFleet ScoutFleet2 Wizard Cottage Lot SEA EAGLE COPE Corn Roast Kipona Canoe Race Liberty Ship Catoctin 2003 Mall Show Council Dinner Garrod Hydraulics Tuckahoe Landship Semper Paratus First Bridge of Honor NER BOH Wizard Cross-over HMS SULTANA Greg's Eagle Kuan Yin Rock Hall Herrington Harbour Solomons Night Race USS SEQUOIA Harry's Eagle Project Maritime Day SULTANA Long Cruise Christmas Party Tim's Bridge of Honor USNA SAS BOR Boat Preparation BOR2004 Koch Cup Hospital Ship COMFORT DE Beaches Troop 25 Sailing SASW-2004 Shiloh Fundraiser Adirondacks Halloween Parade Cook-Off VSE Snow Ball

 

 

 

 

This page is from the website of SSS YORKSHIRE - Sea Scout Ship 25, York, PA, USA - http://ship25bsa.org